Dzieci i bajki

Quizy

Drukuj Email

 

Masa solna

 

 

 

     Z masy solnej różne modele lepili już starożytni Egipcjanie, Rzymianie czy Grecy.

    Nasze babcie i prababcie też chętnie sięgały po tą masę, szczególnie kiedy plastelina nie była jeszcze tak popularna jak jest dzisiaj.

    Obecnie jest to prosty i niedrogi sposób na wykonanie różnych ozdób, a przede wszystkim świetna zabawa dla naszych dzieci.

 

    Dzieci nie tylko mogą lepić różne figurki czy ozdoby, ale także pomagać nam przy wyrabianiu ciasta. Przy ugniataniu masy solnej (ale nie tylko – także każdego innego rodzaju ciasta) ćwiczymy mięśnie palców, które są bardzo dobrym treningiem dla małych rączek przed nauką pisania.

 

 

 

Przepis na masę solną do wyrobu małych elementów:

 

-200 g mąki

-200 g soli

-100 g mąki ziemniaczanej

-150 ml wody

 

Przepis na masę solną do wyrobu dużych modeli:

 

-200 g mąki

-400 g soli

-125 ml wody

 

Niektórzy zalecają dodanie do masy solnej, do wyrobu dużych modeli dwóch łyżek kleju do tapet. Ze względu jednak na fakt, że jest to strona przede wszystkim o zabawach z dziećmi, nie ma tego kleju w sładnikach, aby masa ta była w 100% bezpieczna dla naszych pociech.

 

Sól koniecznie musi być drobnoziarnista. Grube kryształki soli nie pozwolą nam na ulepienie takich małych elementów, jak oczy czy nosek.

 

Do wyrobu modeli z masy solnej można użyć wszelkiego rodzaju przedmioty, które tylko znajdą się w naszym domu. Można wykorzystać różnego rodzaju foremki do ciasta (małe i duże), wyciskacz do czosnku, aby stworzyć włosy lub trawę, wykałaczki do robienia dziurek i wiele innych przedmiotów.

 

Jeżeli nie wykorzystamy całej masy solnej, to należy umieścić ją w foliowym worku i włożyć do lodówki. Tak przetrzymywana masa solna nie wyschnie i możemy wykorzystać ją przy następnej zabawie.

 

Gotowe wyroby można suszyć bądź na powietrzu (małe modele, schną dość długo), bądź w piekarniku.

Im wyższą temperaturę nastawimy, tym większe prawdopodobieństwo popękania wyrobów.

Zazwyczaj modele z masy solnej suszy się w temperaturze około 75-100 stopni przez około godziny.

Czas ten można skrócić jeżeli suszymy małe wyroby i wydłużyć, jeżeli chcemy utwardzić duże prace.

 

Po wysuszeniu i wystygnięciu modeli czeka nas następna porcja świetnej zabawy, kiedy to będziemy razem z dziećmi malowali wcześniej ulepione prace.

 

 

 

 

masasolna1

 

 

masasolna2

 

 

masasolna3

 

 

 

masasolna4

 

masasolna5

 

 

masasolna6

 

masasolna7

 

 

 

 

 

 

masasolna8

 

Dzieci, zabawki i zabawy

Pogoda

statystyka